Valamivel több mint három hónappal lemondása után újra előkerült Liz Truss, az Egyesült Királyság történetének legrövidebb ideig hivatalban lévő miniszterelnöke. Az egykori kormányfő előbb a Sunday Telegraph hasábjain tett kísérletet kérészéletű miniszterelnöksége újraértelmezésére, ennek kapcsán pedig a Spectatornek adott egy körülbelül egyórás videóinterjút.
Liz Truss hamar lenullázta magát
Liz Truss Boris Johnson bukása után került a Downing Street 10-be 2022. szeptember 6-án. Nagy tapasztalatú politikusként – korábban például a külügyi tárcát is vezette – egy kiterjedt adócsökkentési csomag ígéretével állította maga mögé a Konzervatív Párt tagságát akkori vetélytársával, Rishi Sunakkal szemben, aki azóta átvette a helyét a brit kormány élén.
A gyakorlatban hamar kiderült, hogy Liz Truss adócsökkentési csomagja egyáltalán nem úgy fog működni, ahogy elképzelte. Pénzügyminiszterével, Kwasi Kwartenggel együtt
Truss egy darabig tartotta a frontot,
aztán tavaly október közepén a miniszterelnök hirtelen hátraarcot csinált, s előbb az akkor éppen a tengerentúlon tárgyaló miniszterét ejtette, utóbb pedig a nagy adócsökkentési csomag keresztülviteléről mondott le.
A dinamikus kezdés utáni kényszeredett hátraarcok azonban nem tudták megmenteni Liz Truss miniszterelnöki karrierjét. Truss sokat akart rövid idő alatt, ráadásul egy politikailag rendkívül turbulens időszakban, hiszen a brit belpolitika kedélyeit Johnson bukása mellett II. Erzsébet halála is borzolta, a nemzetközi térben pedig az orosz–ukrán háború és az energiaválság teremtett rendkívül kellemetlen légkört.
Truss politikai karrierje szempontjából gyakorlatilag végzetes volt ez a balsikerű miniszterelnökség, ami miatt tulajdonképpen érthető is, hogy Sunak első száz hivatali napjának leteltével Liz Truss előhozakodik a saját interpretációjával – a kérdés inkább az, hogy ennek van-e a jelenlegi helyzetben bármiféle gyakorlati haszna.
Nem támogatták Truss miniszterelnökségét
A beszélgetés kezdetén Truss tagadja, hogy felkészületlenül érkezett volna a Downing Street 10 szám alá. Mint mondja, egy ilyen hivatal mindig nagy kihívás egy politikus számára, ő pedig az évtizedes nagypolitikai tapasztalatával pontosan tudta ezt. „Tudtam, hogy meg kell majd harcolnom” – jelenti ki a Spectator újságíróinak.
Truss szerint leginkább az akasztotta meg a diadalmenetét, hogy az Egyesült Királyságban a gazdaságpolitika terén még mindig az ortodox hangok a dominánsak,